Książka Iki Graboń to must have na półce każdego kawowego geeka, na różnym poziomie wtajemniczenia.
Kilka miesięcy temu na półkach księgarni oraz sklepów z kawą i akcesoriami pojawiła się nowa pozycja - Kawa: Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie, napisana przez Ikę Graboń. W dzisiejszym tekście chciałbym napisać kilka słów o samej książce, przekonać Was, drodzy Czytelnicy, dlaczego warto ją kupić i udowodnić, że to bardzo ważna książkowa pozycja na polskim rynku kawy. Niniejsza publikacja nie będzie żadnego rodzaju recenzją, bowiem w żadnym wypadku nie czuję się osobą kompetentną by w taki sposób ją potraktować.
"Kawa" i jej autorka - Ika Graboń
Ika Graboń to z pewnością jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet na polskim rynku kawy. O sobie pisze, że jest jak "kawa z dripa: na luzie, a zapada w pamięć". Jest sensorykiem, trenerem, baristą oraz certyfikowanym sędzią Mistrzostw Polski Barista, Mistrzostw Polski Brewers Cup oraz Mistrzostw Polski Latte Art. Należy do Specialty Coffee Association. Poza tym Ika Graboń prowadzi własną firmę doradczo-szkoleniową, której ofertę możecie znaleźć tutaj, a od niedawna również jest autorką książek. Chociaż póki co raczej tylko jednej książki, ale za to jakiej....
"Kawa" i jej grafika
Kawa pod różnymi postaciami jest bardzo wdzięcznym przedmiotem do wizualizowania, w tym również za pomocą aparatu fotograficznego. Najczęściej jednak oprawa graficzna kawowych książek mogłaby być zdecydowanie na wyższym poziomie. Ta publikacja jest po prostu bardzo ładna. Zarówno okładka, jak i zdjęcia oraz grafiki są bardzo wysokiej jakości i zdecydowanie przyciągają wzrok. Akurat w przypadku kawy to, moim zdaniem, dość istotny element.
"Kawa" i jej treść
Nieważne jak ilustracja graficzna piękna by nie była, książka bez dobrej i treści będzie po prostu słaba. Po przeczytaniu tej publikacji, jako kawowy amator, mogę stwierdzić, że gdy chcesz zacząć swoją przygodę z małą czarną, ale nie wiesz za bardzo od czego zacząć, kup najpierw tę książkę. W "Kawie" znajdziemy informacje o uprawie drzewek, o surowych ziarnach, o profilach palenia, czy kawowej sensoryce. To również niezły przewodnik po metodach parzenia, latte arcie czy poszczególnych odmianach arabiki. Ika Graboń pisze także w książce czego robić nie należy, aby kawy nie zepsuć.
Dlaczego warto ją kupić?
Wraz z rosnącą popularnością dobrej jakości kawy na naszym lokalnym rynku, zaczyna się pojawiać coraz więcej publikacji z nią związanych, traktujących różne jej aspekty. Gdyby jednak przeszukać zbiory polskich księgarni, czy sklepów, okaże się, że polskiego "kompendium wiedzy" na temat kawy właściwie nie ma. Oczywiście szukając czegoś podobnego możemy natrafić na The World Atlas of Coffee napisaną przez popularnego Jamesa Hoffmanna, ale to wciąż nie to samo. Tę lukę wypełnia właśnie publikacja Iki Graboń.
Naturalnie można się ze mną nie zgodzić i stwierdzić, że świat kawy jest tak ogromny i skomplikowany, że nie da się go w całości okiełznać na niecałych 300 stronach i to jest prawda. Aczkolwiek po przeczytaniu tej książki usystematyzowało mi się bardzo wiele rzeczy, o których wcześniej gdzieś czytałem czy słyszałem, ale nie potrafiłem ich umiejscowić w kawowej układance.
Książkę polecam przede wszystkim osobom, które niedawno zaczęły przygodę z dobrej jakości kawą i tym, którzy dopiero chcieliby to zrobić. Myślę, że może ona być dla wielu kawoszy inspiracją i dobrym, i sprawdzonym, źródłem informacji. Ja książkę kupiłem, przeczytałem i nie żałuję ani jednej z kilku wydanych na ten cel złotówek.
Szymon.