Ten o jakości kawy
Na co zwracać uwagę przy wyborze ziarna stojąc przed sklepową półką, a na co my zwracamy uwagę wybierając ziarna do naszej oferty i o tym co oznacza termin specialty. O tym przeczytasz w tym artykule.
Jeżeli lubisz i pijesz kawę (a domyślamy się, że tak jest, skoro trafiłeś_aś na nasz blog :)) to z pewnością wpadł Ci w ucho termin specialty. Jakość kawy ocenia się na podstawie ilości defektów znajdujących się w 300 g próbce konkretnego zielonego ziarna. Po zakwalifikowaniu się kawy do jakości specialty, testuje się ją ponownie po wypaleniu wg konkretnych wytycznych nadanych przez Specialty Coffee Association, a następnie nadaje punktację SCA, oceniając konkretne atrybuty kawy wg arkusza. Odpowiadają za to certyfikowani degustatorzy kawy – Q-graderzy.
Arkusz do nadania punktacji kawy wygląda tak:
Jak widzisz, ocenie podlegają takie atrybuty jak aromat, posmak, kwasowość, body czy balans. Na skali oznacza się nadaną punktację a suma punktów składa się na końcową punktację kawy, którą często widzisz na paczkach kawy specialty – oceniona na minimum 80 pkt.
Selekcja ziaren
Ale wracając do początku… Kawa to owoc, co już zapewne wiesz. Lubimy ją nie tylko my, w formie wypalonej, ale również inne żyjątka tj. mikroorganizmy, ptaki, bakterie, które rozkoszują się nią już na krzakach. Wstępna selekcja na plantacjach ma za zadanie wyeliminowanie wszystkich uszkodzonych owoców lub większych defektów tj. urazów fizycznych , nadgryzień, pleśni, skaz, ciał obcych itp. Ta sama czynność powtarzana jest wielokrotnie również w późniejszych fazach obróbki. Zanim jeszcze zielone ziarna do nas trafią sprawdzane są w młynach w krajach producenckich, u eksporterów oraz importerów przez wspomnianych wcześniej Q.
Jakość kawy – surowiec
I tak, kwalifikacja kawy względem defektów* wygląda następująco:
- Kawa kwalifikuje się do ziaren specialty, gdy w 300 g próbce ziarna nie wystąpiło więcej niż pięć dopuszczalnych defektów.
- Kawa premium może dopuszczać do 8 defektów w próbce.
- Exchange -dopuszczalne 9-23 defektów w próbce.
- Below Standard - 24-86 defekty w próbce.
- Off Grade Coffee - powyżej 86 defektów w próbce.
*Jest to jednak ogromne uproszczenie, dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat klasyfikacji kaw względem defektów polecamy zapoznać się z dokładnymi wytycznymi SCA. (www.sca.coffee)
Klasyfikacja ma na celu poprawę jakości kawy na całym świecie, sprawiedliwe ceny sprzedaży kawy, podniesienie świadomości w krajach producenckich oraz transparentność współpracy pomiędzy plantacją a finalnym konsumentem. Wybierając kawę do naszej oferty skupiamy się na dokładnym pochodzeniu ziarna, deskryptorach, po których jesteśmy w stanie ocenić czy ta kawa może trafić w nasz gust oraz zwracamy uwagę na nadaną punktację przez specjalistów.
Wracając do meritum...
Jaką kawę wybrać? Która jest najsmaczniejsza?
Gdzie kupić odpowiednią kawę dla siebie lub na prezent?
Przede wszystkim pij kawę taką, która Tobie (lub obdarowamu) smakuje najbardziej! Na smak kawy ma nie tylko wpływ jej finalna ocena, ale i cały ogrom czynników naturalnych zwanych terroir (kraj uprawy, klimat, gleba, warunki atmosferyczne), ale również sposób obróbki, świadomość plantatora, edukacja i innowacyjne podejście. Śledząc naszą ofertę z pewnością widzisz, że co rusz sprowadzamy ziarna z innych krajów, o różnych obróbkach (też tych eksperymentalnych), z roku na rok wzrasta ich ocena SCA oraz wyczuwalne walory smakowe. Warto testować i świadomie podchodzić do wyboru.
Dlatego, CZYTAJ ETYKIETY! Stojąc przed kawowym regałem w dowolnym sklepie spójrz na opakowanie interesującej Cię kawy i sprawdź jakie informacje podaje o niej producent (lub czego nie mówi). Czy dobrej jakości produkt wymaga tuszowania jego historii i pochodzenia? Na pewno nie u nas! My staramy się dowiedzieć jak najwięcej o drodze ziarna z plantacji do Twojej filiżanki. Wszystkie informacje znajdziesz pod każdym z produktów w naszym sklepie. :)
Pomagamy wybrać najlepszą kawę!
Zwróć szczególną uwagę na:
Pochodzenie ziaren - kraj, wysokość upraw, obróbka mają wpływ na finalny smak kawy. I tak kawy z Brazylii będą bardziej słodkie, czekoladowe z mniejszą kwasowością od tych z Afryki, które są cytrusowe i kwiatowe. A te z Azji cięższe, z większą goryczą.
Data palenia – im świeższa kawa tym więcej smaku będzie miała. Z upływem czasu kawa traci cenne związki aromatyczne. Może kawa kupiona bezpośrednio w palarni będzie (naj)lepszym rozwiązaniem?
Stopień palenia – roaster w palarni jest jak kucharz, to od niego zależy jaki finalny smak chciałby w kawie podkreślić. Warto jednak mieć świadomość, że kawa ciemno palona (z widocznymi olejkami na powierzchni) szybciej wietrzeje. Oprócz goryczy ciężko w nich wyczuć niuanse smaku wynikające z terroir. Kolor palenia kawy dostosowuje się również do preferowanej metody parzenia tj. jaśniej do metod przelewowych i ciemniej do ekspresów ciśnieniowych.
Opakowanie - by ograniczyć starzenie się kawy, powinno się ją przechowywać w nieprzezroczystych opakowaniach z wentylem jednostronnym, wypuszczającym nadmiar CO2 z opakowania, który jest oznaką świeżo palonej kawy..
W ziarnie czy mielona - zdecydowanie zakup młynka to dobra inwestycja by dłużej cieszyć się świeżością kawy. Najwięcej aromatów ulatnia się podczas mielenia kawy dlatego im świeższe mielenie tym więcej smaku w naszej porannej kawie!
Podsumowanie
Jak widzisz, na jakość ziarna kawy wpływa wiele czynników. Na każdym etapie jej drogi z krzaka do nas wiele może się wydarzyć. Wierzymy, że wzrost świadomości na każdym z etapów jej pochodzenia ma znaczenie, dlatego i Ty wybierz właściwie. My wybieramy tylko najwyższej jakości surowiec byś mógł_mogła odkrywać ten aromatyczny świat kawy razem z nami.
Ostatni etap podróży owocu kawy to ta do Twojej filiżanki. Pamiętaj, że 98% zaparzonej kawy to woda! O niej pisaliśmy już na blogu TUTAJ. Zadbaj o ten szczegół, a o innych porozmawiamy w kolejnych wpisach na blogu :)
To jak, ruszasz z nami w kolejną sensoryczną podróż po kawie specialty?
S.