Kawa na lato!
Sprawdź co przygotowaliśmy pobudzającego, orzeźwiającego i chłodzącego. Mamy propozycje dla użytkowników ekspresów, kawiarek i tych, którzy wolą metody alternatywne takie jak drip, french press czy aeropress.
Sprawdź nasze przepisy na kawy na zimno!
Poznaj nasze propozycje od klasycznych przepisów na Ice Latte, Flat White na lodzie czy popularne od kilku lat Cold Brew.
ICE LATTE, czyli klasyk w najprostszym wydaniu
JAK ZROBIĆ ICE LATTE? PRZEPIS BAZOWY
Wysoką szklankę uzupełnij kostkami lodu, uzupełnij szklankę do 2/3 objętości ulubionym mlekiem lub napojem roślinnym, dodaj podwójne espresso (ok 60 ml), ozdób pianką mleczną. Użyj ulubionej kawy palonej do metod ciśnieniowych lub kawiarki. Najbardziej sprawdzą się te o naturalnych profilach czekoladowych, karmelowych, z małą kwasowością.
FRAPPE, czyli kawa mrożona miksowana z mlekiem lub bez, albo z ulubionymi dodatkami
WHITE FRAPPE
Do blendera kielichowego wrzuć 100 g lodu, dolej 120 ml dowolnego mleka, dodaj podwójne espresso (ok 60 ml) i zblenduj całość na gładką konsystencję. Podawaj w wysokiej szklance z wielorazową słomką.
BLACK FRAPPE
Do blendera kielichowego wrzuć 100 g lodu, dolej 150 ml wody, jeżeli lubisz na słodko: wlej ulubiony syrop smakowy/miód/płynny karmel lub czekoladę, dodaj podwójne espresso (ok. 60 ml) – zblenduj całość na gładką konsystencję. Podawaj w wysokiej szkalnce ze słomką.
BANANOWE FRAPPE
Świetny sposób na mocno dojrzałe banany. Gdy takie masz, obierz je, pokrój na drobniejsze kawałki i zamroź. Świetnie sprawdzą się do przygotowania tej kawy! Jeden mocno dojrzały i zamrożony banan, zblenduj z podwójnym espresso lub mocną kawą i 150 ml dowolnego mleka lub napoju roślinnego. przelej do szklanki. Banan nada słodyczy kawy i konsystencji. Brak dodatku lodu powoduje że kawa jest gęstsza i bardziej pożywna. Śmiało zastosuj ten przepis na drugie śniadanie, zamiast kolejnej filiżanki kawy. Użyj ulubionej kawy palonej do metod ciśnieniowych lub kawiarki. Najbardziej sprawdzą się te o naturalnych profilach czekoladowych, karmelowych, z małą kwasowością.
FREDDO, prosto jak z Greckich wakacji
Grecy używają specjalnych mikserów do spieniania zarówno kawy jak i mleka, ich rodzimej firmy KALKO. Na wyspach egejskich zobaczysz je w każdej kawiarni i restauracji. Zróbmy więc napój, którego już jeden łyk przeniesie Cię tam w letni dzień.
JAK ZROBIĆ FREDDO ESPRESSO? PRZEPIS BAZOWY
Potrzebujesz ręcznego spieniacza do mleka, shakera lub słoika. Każda opcja jest dobra, o ile zadziała. :) W tego rodzaju kawie chodzi o to, by bardzo mocno spienić podwójne espresso z lodem, i spienionym osobno mlekiem. Im gęstsza pianka, tym bardziej zbliżymy się do oryginalnego przepisu. Grecy uwielbiają ją pić na słodko. Dzięki dodatkowi cukru, nasze espresso będzie jeszcze bardziej kremowe i puszyste.
Przygotuj 60 ml espresso (podwójne), zrobionego w dowolnym ekspresie ciśnieniowym lub z kapsułki. Możesz użyć też mocnej kawy z kawiarki. Dodaj cukier – opcjonalnie, i spień spieniaczem do mleka , aż do uzyskania gęstej i kremowej tekstury. Wlej na szklankę wypełnioną lodem. Przygotowując wersję w shakerze lub słoiku, kawę lekko ostudź i ubijaj w wybranej opcji razem z lodem. Całość przelej do szklanki.
FREDDO CAPPUCCINO
Do przygotowanego Freddo Espresso z powyższego przepisu przygotuj mleko. Spień lub mocno napowietrz w shakerze lub słoiku zimne mleko. Nałóż na espresso. Zrób zdjęcie i wstaw na insta! :) Użyj ulubionej kawy palonej do metod ciśnieniowych lub kawiarki. Najbardziej sprawdzą się te o naturalnych profilach czekoladowych, karmelowych, z małą kwasowością.
FLAT WHITE, nie do końca po naszemu, bo trochę po grecku. :)
FLAT WHITE ALMOND
Przygotuj podwójne espresso z ulubionej kawy lub mocną kawę z kawiarki lub kapsułki. Do tej kombinacji smaków świetnie się sprawdzi nasza kawa Chocolate Bomb. Jeżeli lubisz słodkie, czekoladowo-orzechowe nuty to koniecznie jej spróbuj! Do niskiej szklanki pełnej lodu, wlej 80 ml napoju migdałowego. Espresso wstrząsaj w shakerze lub spień na gęstą pianę i przelej na wcześniej przygotowane mleko. Posyp płatkami migdałów. Smacznego!
STRAWBERRY FLAT WHITE
Do bazowej wersji lodowego Flat White dodaj mus ze świeżych truskawek, a jak lubisz na słodko to zblenduj je z miodem lub syropem z agawy – wystarczy dodać łyżeczkę i rozgnieść z nim truskawki, choćby widelcem. Dalej postępuj według przepisu bazowego.
AFFOGATO
Klasykiem który zawsze się sprawdza jest Affogato, czyli nic innego jak klasyczne espresso, lub kawa z kawiarki z lodami śmietankowymi lub waniliowymi. To proste, prawda? No dobra, a co powiesz na naszą wariację?
ICE ORANGE ESPRESSO
Niską szklankę wypełnij lodem do 2/3 objętości, wlej 150 ml świeżo wyciskanego soku z pomarańczy (lub tłoczonego), dodaj na wierzch kulkę sorbetu z cytryn, zaparz podwójne espresso i wlej na lody. To jest dopiero orzeźwienie! My testowaliśmy na naszej Rwandzie palonej do metod ciśnieniowych – Acidity (is not a) crime. Wychodzi bosko!
LATEM PRZELEWAMY NA ZIMNO!
Uwielbiasz kawy jaśniej palone, a na codzień pijesz przelewy? Dla Ciebie przygotowaliśmy inne wariacje na lato. Spróbuj zmodyfikować swój codzienny przelew, dodaj lód lub maceruj z dodatkami. Spróbuj, bo jest naprawdę pysznie!
COLD BREW, jeszcze więcej pobudzenia w upalne dni na kilka sposobów
Maceracja polega na długim moczeniu zmielonych ziaren kawy w wodzie lub innym płynie – w efekcie rozpuści nam się dużo więcej kofeiny niż klasyczną ciśnieniową lub przelewową metodą. Spróbuj nasz klasyczny przepis na Cold Brew i poznaj nasze letnie modyfikacje. :)
JAK ZROBIĆ COLD BREW? PRZEPIS BAZOWY
Przygotuj 7 g grubiej zmielonej kawy na każde 100 ml niskozmineralizowanej wody. Spróbuj naszego autorskiego blendu FLOW Cold Brew. Cold Brew przygotujesz mieszając kawę z wodą w temperaturze pokojewej w dowolnym naczyniu, wstawisz do lodówki na noc lub około 12 h. I rano przefiltrujesz. Taka kawa bez dodatków spokojnie może stać w lodówce do 4 dni. Dlatego zalecamy zrobić większą ilość :) Do filtracji możesz użyć drobnego sitka, które odseparuje fusy od cold brew. Zalecamy dodatkowe przelanie kawy przez filtr lub gazę w celu pozbycia się osadów po kawie, wtedy kawa będzie czystsza w smaku.
COLD JUICY BREW
Przygotuj litr kawy: 70 g ziaren wsypujemy do słoika lub butelki, dolewamy 250 ml ulubionego soku tłoczonego – polecamy pomarańczowy lub jabłkowy, ale pozostawiamy Ci dowolność w wyborze. Dolej 750 ml wody w temperaturze pokojowej. Odstawiamy na 9 h do lodówki. Filtrujemy jak w bazowym przepisie. Dodatek soku powoduje że kawa nabiera dodatkowego smaku i zwiększa się jej gęstość, co uniemożliwia filtrację przez filtr papierowy. Im więcej sok ma miąższu tym ciężej przefiltrować, dlatego tutaj samo sitko lub użycie french pressa wystarczy by oddzielić fusy od cold brew. Pij schłodzone do dwóch dni. Do przygotowania cold brew najlepiej się sprawdzi kawa jasno palona, o owocowym profilu smakowym. Jeżeli lubisz wyższą kwasowość – użyj ziaren pochodzących z Afryki, najlepiej obrabiane na mokro. Jeżeli wolisz słodsze napary spróbuj obróbki naturalnej lub z Ameryki.
ICE DRIP, czyli kawa parzona na kostki lodu
Przygotowując dripa na lodzie należy pamiętać, że ilość lodu, który dodasz, musi być odjęta od ilości użytej wody do parzenia, a kawę należy zmielić i kilka stopni drobniej. Tak by czas parzenia nadal się mieścił w okolicach 3 minut.
Jak najłatwiej to zrobić? Przyjmijmy, że chcesz przygotować 300 ml kawy z dripa. Przed przystąpieniem do parzenia, wytaruj wagę i do serwera wrzuć kostki lodu. Ilość lodu w gramach odejmij od 300 ml. Na przykład, jeśli wrzucisz 130 g kostek lodu, to odejmij tę wartość od 300 ml. Pozostałą ilość, czyli w tym przypadku 170 ml, użyj do zalania kawy. Parzona kawa będzie spływała bezpośrednio na kostki lodu. W ten sposób uzyskasz 300 ml schłodzonej kawy.
JAK ZROBIĆ DRIP NA LODZIE? PRZEPIS BAZOWY
30 g ulubionej kawy, mielenie na 22 klikach Comandante, 150 g lodu, 350 g wody w temperaturze 98℃.
Lód daj do serwera. Stawiamy driper z filtrem używając dobrych filtrów, np CAFEC, my nie przepłukujemy go wodą. Nie ma takiej potrzeby. Jeżeli jednak uważasz, że potrzeba, to przelej filtr ale od razu nad zlewem, by nie grzać serwera i woda nie rozpuściła lodu).
Wsypujemy kawę i zalewamy: I zalanie 50 g; II zalanie w 35 sek.: do 100 g; III zalanie w 1:10 dolać do 200 g, IV zalanie: w 1:35 dolać do 300 g. Po upływie ok. 3 minut cała woda powinna już spłynąć na lód. Zdejmij dripper i przemieszaj kawą w serwerze z lodem. Lód powinien się cały rozpuścić a kawa nabrać przyjemnej chłodnej temperatury. Smacznego! Do przygotowania dripa na lodzie najlepiej sprawdzą się single. Jeżeli lubisz wyższą kwasowość – użyj ziaren pochodzących z Afryki, najlepiej obrabiane na mokro. Jeżeli wolisz słodsze napary, spróbuj obróbki naturalnej lub z Ameryki.
ICE JUICY DRIP
Tutaj potrzebujemy mrożonych owoców takich jak mango, truskawka, malina lub miks ulubionych! Świetnie sprawdzi się też ananas. Przygotowanie: 30 g ulubionej kawy, mielenie na 22 klikach Comandante, 100 g lodu, 100 g owoców mrożonych, 300 g wody w temperaturze 98℃. Lód i owoce dajemy do serwera. Kawę parzymy według przepisu bazowego na dripa na lodzie.
Daj znać jak smakuje!