Drugie spotkanie w ramach Cuppingowego Starcia za nami! Przedstawiamy relację z niedzielnego cuppingu i werdykt uczestników!
Cuppingowe Starcie #2 - polskie palarnie kawy specialty w jednym miejscu po raz drugi
Po cuppingu w Balance Specialty Coffee oczekiwania na wydarzenie w Państwomiasto były bardzo duże. Dostaliśmy od Was trochę feedbacku, więc wiedzieliśmy, co możemy udoskonalić, aby cały event wypadł jeszcze lepiej. Choć podobno poprzeczkę zawiesiliśmy wysoko.
Facebook sugerował, że w niedzielę przyjdzie około 50 osób, więc znowu musieliśmy być gotowi na "pełną salę". Rodzime palarnie kawy też nie zawiodły i przysłały sporo pysznych ziarenek. Tym razem jednak pokonały nas kwestie techniczne i spotkanie zaczęło się z 15 minutowym opóźnieniem, a pierwsze kawy zostały zmielone, zawsze niezawodnym, Comandante Iron Heart.
Zapraszamy do krótkiej relacji z drugiego Cuppingowego Starcia!
Runda 1 - Ameryka Południowa i Ameryka Centralna
Nasz event rozpoczął się od kaw z Ameryki Południowej i Ameryki Centralnej, a na stole pojawiło się w sumie 8 różnych ziarenek (tu znajdziecie rozpiskę wszystkich kaw). Czarki, podobnie jak przed miesiącem, zalewaliśmy w odstępach 10 sekund, z dłuższą przerwą na uzupełnienie wody po kawie nr 4. Po 4 minutach łamaliśmy crust, a potem czyściliśmy wszystkie napary. Po około 12 minutach kawy były gotowe, a spragnieni uczestnicy ruszyli do siorbania!
Gdy wszyscy odeszli od stołu rozpoczęliśmy głosowanie, a ze względu na liczbę kaw poprosiliśmy gości o wybranie tych 2 najsmaczniejszych. Najlepsza okazała się Kostaryka Las Lajas z krakowskiej palarni Coffee Proficiency (podczas Cuppingowego Starcia #1 zajęła 2 miejsce w tej samej kategorii), a zaraz za nią uplasowała się Kostaryka Aguilera Brothers z palarni Cavallo. Na trzecim miejscu uczestnicy sklasyfikowali Honduras Roberto Figueroa z palarni Hard Beans Coffee Roasters, a zaraz za nim Salwador Ataco z Coffeelabu. Pozostałe kawy otrzymały mniej niż 2 głosy. Generalnie, poziom kaw był dość zróżnicowany.
Po szybkim uprzątnięciu rozpoczęliśmy ustawianie ziaren z Etiopii.
Cupping #2 - Etiopia
Procedura zalewania, łamania crustu i czyszczenia czarek była identyczna, jak podczas pierwszej próby. Również tym razem po około 12 minutach temperatura spadła na tyle, by można było swobodnie rozpocząć próbowanie. Po upływie następnego kwadransa, uczestnicy byli gotowi. Tym razem również "wręczyliśmy" po 2 głosy.
Najsmaczniejszą Etiopią w opinii uczestników, z dużą przewagą głosów, okazała się Etiopia Kochere z palarni Coffee Proficiency. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajęła Etiopia Diima Yirgacheffe z palarni Java Coffee, a na ostatnim miejscu na podium stanęły ziarenka z palarni Kaffe 2009 - Etiopia Banko Jirimtiti. Pierwszą lokatę poza "pudłem" zdobyła Etiopia Keheli z warszawskiej palarni Coffeelab. Pozostałe ziarenka otrzymały mniej niż 2 głosy.
W rundzie #3 na stole umieściliśmy w sumie 9 kaw, ale podzieliliśmy na dwie grupy - kawy z Kenii, których było 6 oraz kawy z pozostałych krajów afrykańskich.
Runda #3 - Kenia i Afryka
Po przygotowaniu stołu zaprosiliśmy uczestników do próbowania, przyznając po jednym głosie dla każdej kategorii. I tak w przypadku kaw z Afryki najsmaczniejsza okazała się Tanzania Mangwila z Java Coffee, na którą zagłosowała niemal cała sala.
W przypadku kaw z Kenii poziom był naprawdę bardzo wysoki, a uczestnicy musieli wybrać tylko jedną kawę. Dlatego też próbowanie zajęło zdecydowanie najwięcej czasu. Finalnie jednak dwie kawy okazały się zdecydowanie lepsze od pozostałych. I tak obecni na sali stwierdzili, że najsmaczniejszą Kenią na stole były ziarna od Synestezji - wygrała Kenia Kirinyaga Slopes "8". Na drugim stopniu podium uplasowały się ziarna z Coffeelabu, a konkretnie Kenia AA Thuti. Ex equo na ostatnim stopniu podium znalazły się Kenia Mithuti AA Nyeri z Hard Beans Coffee Roasters oraz Kenia KII AA+ z palarni Coffee Republic (obie kawy zajęły także 3 miejsce podczas Cuppingowego Starcia #1 w kategorii Afryka).
Kilka słów na koniec
Cuppingowe Starcie #1 naszym zdaniem okazało się organizacyjnym sukcesem i bardzo się cieszymy, że mimo drobnych problemów, poziom eventu w Państwomiasto pozostał bardzo wysoki. Na sali było zdecydowanie ponad 50 osób, i co szczególnie cieszy - spotkaliśmy sporo nowych twarzy :). I choć nie udało nam się zakończyć cuppingu w przeciągu planowanych 2 godzin, to uczestnicy właściwie do samego końca pozostali z nami. Choć to akurat może dlatego, że po wydarzeniu rozdawaliśmy kawy ;).
Jeżeli chodzi o same ziarna to swoją jakość potwierdziła Kostaryka Las Lajas z Coffee Proficiency, zwyciężając w pierwszej grupie. Co więcej, ta sama palarnia dostarczyła najlepszą kawę w zestawieniu ziaren z Etiopii. Uprawnionym wydaje się więc stwierdzenie, że podczas niedzielnego cuppingu była to najlepsza palarnia. Z kolei w przypadku kaw z Kenii, poziom był na tyle wysoki, że zwyczajne zestawienie tabelaryczne nie do końca oddaje faktyczny stan. Jednak zdaniem uczestników, ale także naszym, ziarenka z Synestezji były zauważalnie "lepsze" od pozostałych. I co ciekawe, Szymon, gdy przepakowywał kawy, sugerując się zapachem stwierdził, że to będzie niedzielny zwycięzca :). Prorok? Nie! Dobra kawa!
Podziękowania
Tym razem cupping nie zostałby tak zorganizowany, gdyby nie pomoc wielu osób. Przede wszystkim chcieliśmy podziękować:
- ekipie Państwomiasto za ugoszczenie naszego wydarzenia;
- Marcinowi Moczydłowskiemu z Primulator Polska za dostarczenie nam na wydarzenie najnowszego dziecka Mahlkoeniga - EK43s;
- Jackowi Zieniewiczowi z Coffeelab za pomoc w kalibracji młynka;
- Łukaszowi Stępniakowi z Java Coffee za pomoc w zalewaniu;
- palarni Java Coffee za opakowania;
- palarni Coffee Republic za pożyczenie łyżek oraz
- kawiarni Secret Life Cafe, dzięki której mieliśmy "dobrą wodę".
Dziękujemy, że wpadliście i do zobaczenia w kwietniu!
Coffee Plant.
Wyniki końcowe
Ameryka Południowa i Ameryka Centralna
- Kostaryka Las Lajas (Coffee Proficiency);
- Kostaryka Aguilera Brothers (Cavallo);
- Honduras Robert Figueroa (Hard Beans Coffee Roasters);
- El Salvador Ataco (Coffeelab);
- Salwador Pena Redonda (Synestezja);
- Peru El Guayabo (Coffee Republic) oraz Gwatemala Finca La Soledad (Kofi Brand);
- Kostaryka La Loma (Hard Beans Coffee Roasters).
Etiopia
- Etiopia Kochere (Coffee Proficiency);
- Etiopia Diima Yirgacheffe (Java Coffee);
- Etiopia Banko Jirimtiti (Kaffe 2009);
- Etiopia Keheli (Coffeelab);
- Etiopia Amaro Gayo (Kofi Brand);
- Etiopia Chelelektu (Coffee Republic) oraz Etiopia Aricha Yirgacheffe (Synestezja);
Afryka
- Tanzania Mangwila Idunda (Java Coffee);
- Burundi Yandaro CWS Greenco (Kaffe 2009);
- Burundi Nkaka (Cavallo);
Kenia
- Kenia Kirinyaga Slopes "8" (Synestezja);
- Kenia AA Thuti (Coffeelab);
- Kenia Mithuti AA Nyeri (Hard Beans Coffee Roasters) oraz Kenia KII AA+ (Coffee Republic);
- Kenia Getuya AA+ (Kaffe 2009);
- Kenia Ragati AA (Java Coffee).