Poniedziałki dniami warsztatów - najpierw warsztat Pawła Trzcińskiego w Nancy Lee pt. ''Jak przygotować kawę metodą alternatywną”, następnie o smaku i aromacie ze Sławkiem, z warszawskiego Forum.
Paweł Trzciński, między innymi Mistrz Polski AeroPress 2011, zorganizował warsztat w swojej wegańskiej kawiarni Nancy Lee. Opis wydarzenia obiecywał przejście przez drippera, AeroPress, Chemex i syfon, i porównywanie przygotowanych w nich naparów.
Spotkanie rozpoczęło się od miękkiego wprowadzenia w samo nazewnictwo i tego jak można zainteresować parzeniem alternatywnym - z czym każdy z nas mierzy się na co dzień. Sam osobiście poddałem się, gdy koleżanka w Czarnej Fali poprosiła o cappuccino z bitą śmietaną i syropem - nie miałem pojęcia, jak ją w ogóle zainteresować czarną kawą :). Paweł, zamiast ''metoda alternatywna'', czy ''kawa przelewowa'', używa pojęcia ''metoda kropelkowa'', bo przelew częściej kojarzy się z amerykańskimi dinnerami.
W trakcie warsztatów Paweł pokazał nam jak należy zmielić kawę do każdego rodzaju alternatywy i o jego proporcjach 18 gramów kawy na 315 ml przelewu - tak aby parzący miał co spróbować! Największy nacisk w trakcie spotkania był położony na kontrolowanie strumienia wody w trakcie parzenia, preinfuzowanie kawy oraz temperaturę wody. Czyli trzy główne elementy wpływające na ostateczną jakość naparu.
Jak każdy trener, Paweł podkreślał istotę osiągnięcia powtarzalności przed rozpoczęciem eksperymentowania. Nie obyło się także bez mini wykładu o właściwej konserwacji sprzętu, w szczególności młynka. Przy tej okazji mieliśmy okazję dokładnie obejrzeć mechanizm młynka ręcznego Comandante.
Sprzęty, kawy i akcesoria użyte w trakcie warsztatów
Użyte kawy:
- Burundi od Javy (popularna na Brewers Cup ‘17) -> Drip Hario i Kalita.
- Etiopia od Coffee Proficiency-> Kalita i AeroPress.
- Gwatemala od Coffee Proficiency -> Chemex.
W trakcie warsztatów korzystaliśmy z:
- Wag Hario, w tym jednej po transplantacji wyświetlacza ;).
- Młynka Baratza Encore.
- Czajnika typu konewka (Gooseneck Kettle).
- Termometru.
Do parzenia posłużyły nam:
- Aeropress.
- Serwery Hario.
- Dripper Hario.
- Dripper Kalita.
- Chemex.
Podsumowanie
Grupa warsztatowa posiadała niemałe doświadczenie parzenia kawy w domu stąd najwięcej ciekawych informacji padło w pytaniach i odpowiedziach. Finalnie podczas spotkania zabrakło czasu na syfon. Wydarzenie miało charakter stricte teoretyczny - nie wiem czy w tej formie będzie się zawsze odbywał, ale może to być istotna informacja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z alternatywami. Jeżeli będziecie mieli okazję wpaść do Nancy Lee, gorąca zachęcamy - czy to na kawę, czy warsztat, czy dla rozmowy z Pawłem. To naprawdę fajne miejsce i fajni ludzie.
Koszt warsztatu: 50 pln.
Czas trwania: planowo 2h – przeciągnęliśmy do trzech :)
Michał.